Leczenie chorób siatkówki

Choroby siatkówki oka stanowią ogromne wyzwanie dla pacjentów i lekarzy. W wielu ich przypadkach leczenie pozwala jednak na utrzymanie użytecznego widzenia.

Powodem niepokoju są najczęściej: zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), cukrzycowy obrzęk plamki, obrzęk plamki w przebiegu zakrzepu żyły środkowej siatkówki. Kluczowe znaczenie ma diagnostyka prowadząca do wykrycia choroby, jego rodzaju i zaawansowania. To pozwala zaplanować terapię. W przypadku suchej postaci AMD, poza okresową kontrolą i samokontrolą pacjenta zalecane jest stosowanie suplementów diety. Zawierają one luteinę, zeaksantynę, cynk i selen, witaminy C i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Odpowiednia dieta, bogata w luteinę zawartą w rybach morskich oraz warzywach ma duże znaczenie w profilaktyce AMD.

W chorobach związanych z obrzękiem plamki oraz neowaskularyzacją podsiatkówkową jedynym sposobem leczenia są cykliczne iniekcje leków do ciała szklistego. Do dyspozycji mamy preparaty będące skuteczną bronią w stabilizacji ostrości wzroku i zatrzymywaniu postępu choroby.  To doszklistkowe leki o właściwościach antyangiogennych (anty-VEGF), takie jak Lucentis czy Eylea.